- akce již proběhla.
JAPONSKÉ DNY VE VELKÉM MLÝNĚ: Slavnostní zahájení
9 listopadu | 17:00 - 20:00
Slavnostní zahájení Japonských dnů ve Velkém mlýně
Srdečně vás zveme na zahájení Japonských dnů. Večer zahájí Jeho Excelence, pan Kansuke Nagaoka, velvyslanec Japonska v České republice. Následovat bude vernisáž japonského umění Petry Vitáskové, Terezy Tsukahara-Symon, Seisuke Tsukahary a ikebany Prague Sogetsu Study Group.
Večer vyvrcholí promítáním dokument „ANPO: Art X War“ významné režisérky Lindy Hoaglund. Dokument je pouze v anglickém jazyce.
Film ANPO: Art X War je dokumentární snímek režisérky Lindy Hoaglund, který zkoumá odpor japonských umělců vůči americkým vojenským základnám v Japonsku. Název filmu odkazuje na Smlouvu o vzájemné spolupráci a bezpečnosti mezi USA a Japonskem, známou jako ANPO, která umožnila trvalou přítomnost amerických vojenských sil na japonském území. Snímek využívá bohatou sbírku uměleckých děl, včetně maleb, fotografií a filmových záběrů, aby ilustroval, jak tito umělci vyjadřovali svůj nesouhlas a jak americká vojenská přítomnost ovlivnila japonskou společnost. Film také obsahuje rozhovory s umělci, kteří sdílejí své osobní zkušenosti a názory na tuto problematiku.
Datum: 9. listopadu 2024 v 17:00
Místo: Velký mlýn, Praha 8
Vstup zdarma (doporučujeme rezervaci místa zde: odkaz)
Tlumočení do českého jazyka: Marcel Koníček
O filmu „ANPO: Art X War“
Film ANPO: Art X War zkoumá umělecké reakce na americkou vojenskou přítomnost v Japonsku po druhé světové válce. Zaměřuje se na protesty proti smlouvě mezi USA a Japonskem. Film ukazuje, jak tyto změny ovlivnily japonskou společnost a umění.
O režisérce Lindě Hoaglund
Linda Hoaglund je oceňovaná režisérka a překladatelka, která vyrůstala v Japonsku. Její filmy byly promítány v prestižních muzeích, jako jsou MoMA a Guggenheim. Pracovala na titulcích k více než 250 japonským filmům, včetně Spirited Away a Seven Samurai. Ve svých filmech se zaměřuje na témata jako kultura, umění a poválečné vztahy mezi Japonskem a Spojenými státy.
Umělci
Tereza Tsukahara-Symon je umělkyně a designérka. Spojuje českou a japonskou estetiku. Studovala keramiku ve Vídni a v Japonsku. Zaměřuje se na tradiční techniky a filozofii wabi-sabi.
Petra Vitásková je česká umělkyně, která se specializuje na japonskou kaligrafii, je zakladatelkou České školy kaligrafie. Vede workshopy, kde se kaligrafie spojuje s meditací.
Seisuke Tsukahara je japonský básník a výtvarník. Vytváří vizuální básně. Jeho díla propojují haiku a počítačovou grafiku. Získal ocenění v Japonsku i Česku.
Prague Sogetsu Study Group (PSSG) je první oficiální pobočka školy japonské ikebany Sogetsu v České republice, založená v roce 1995. Škola Sogetsu se zabývá jak klasickou ikebanou, tak volnou tvorbou květinových vazeb v japonském stylu.
Tento projekt vznikl z přání aktérů, kteří se setkali ve Velkém mlýně, sdílet japonskou kulturu z dalšího úhlu pohledu. Velkou měrou je postaven na osobním zapojení účastníků. Díky podpoře Orientálního ústavu AV ČR, Japan Foundation a Městské knihovny v Praze bylo možné pozvat paní režisérku, zajistit technické vybavení, tlumočení, přednášku a workshopy pro školy. Vstup zůstal bezplatný, aby toto přiblížení japonské kultury bylo dostupné co nejširšímu publiku.